Data wyprawy: 2004-02-21


Zamek Świny (Schweinhausburg) to malownicze ruiny zamku w okolicy Bolkowa.
Został on zbudowany jako gród, następnie zamek obronny a od początków XVII w. Według istniejących dokumentów właścicielami byli w 1230 r. Tader, w 1242 r. Jaksa, a w 1248 r. Piotr ze Świn. W latach 70. XIII w. decyzją Bolka I Srogiego Zamek Świny utracił status kasztelanii na rzecz nowocześniejszego Bolkowa i został przekazany rycerskiemu rodowi Świnków. Największych zniszczeń dokonały na zamku huragany w 1840 r. zerwały dach z wieży a 1848 r. zawalił się szczyt wieży, dzieła zniszczenia dokonał pożar który w 1876 r. strawił całkowicie wnętrze zamku. Próby zabezpieczenia rozpadającej się budowli podjęto w 1931 r. W latach 1936-1937, pokryto wieżę dachem. Jednak dalsze prace rozpoczęto dopiero po 30 latach.
Podczas II wojny światowej Wehrmacht urządził w zamku magazyn części do samolotów. Okoliczni mieszkańcy mówią ze: Prawdopodobnie Niemcy, pod koniec II Wojny Światowej przywieźli tutaj sporą ilość skrzyń, które ukryli w leżących poniżej zamku sztolniach po czym wejścia do nich wysadzono w powietrze.
O zamku krążą legendy związane z ukryciem „Bursztynową Komnatą”, a także zaginionego złota z czeskiej Pragi. Zamek ten tez jest typowany jako magazyn dla dzieł sztuki skradzionych z Krakowa przez siepaczy Gauleitera Generalnej Guberni Hansa Franka. Ciekawostka jest to ,że tuż po wojnie tereny te były długo i dokładnie strzeżone przez Armię Czerwoną, która na wzgórzu urządziła sobie obóz szkoleniowy Hagady (żydowskiej organizacji działającej w Palestynie)
Zamek odwiedzili: Michał, Grześ, Sławek Andrzej, Jacek, Wojtek i Paweł