Data wyprawy: 2018-03-24


Pałac Brühla w Brodach. Barokowy pałac został wybudowany w latach 1741-1753. Powstanie obiektu związane jest z magnackim rodem von Promnitz, który w 1680 roku wzniósł tu okazały pałac z rozległym ogrodem typu francuskiego. Obecna forma rezyden¬cji jest wynikiem przebudowy, jakiej dokonał w latach 1741-1749 hrabia Heinrich Brühl – kolejny właściciel brodzkiego majątku. Zespół ucierpiał bardzo w okresie wojny siedmioletniej (1756-1763), kiedy to na rozkaz króla pruskiego Fryderyka II, nienawidzącego hrabiego Brühla, spalono pałac i zdewastowano ogród. Dobra w niedługim czasie przeszły na własność Prus i dopiero w pierwszej połowie XIX wieku odzyskał je wnuk ministra Fryderyk August Brühl.
We wrześniu 1758 roku pałac z budowlami towarzyszącymi został, z rozkazu króla Prus – Fryderyka II spalony; odbudowany przez spadkobierców Heinricha von Brühla.
Obecnie główny gmach pałacu wraz z obydwoma skrzydłami jest zdewastowany, ale zabezpieczony przed dalszą degradacją, natomiast odremontowane jego obie oficyny funkcjonują jako obiekty restauracyjno-hotelowe. W Wyprawie wzięli udział:Grzegorz Karkos, Paweł Wasilewski, Robert Strug, Karol Kubasik i Sławek Tarnowski