Data wyprawy: 2018-04-21


Kompleks szpitalny wybudowany w 1929 roku przez Niemców dla sił zbrojnych Wermachtu. Po II Wojnie Światowej obiekt ten został przejęty przez wojska radzieckie. Mieszczący się w cichym lasku ogromny szpital mógł przyjąć 650 pacjentów. Cały 7-hektarowy obiekt został szczelnie oddzielony od reszty miasta wysokim betonowym murem. Oprócz głównego 3-piętrowego budynku szpitala o długości 240 m w jego skład jeszcze obiekty, w których mieściły się m.in. kuchnia, kotłownia, część apteczna, sklep, sala konferencyjna, kino i basen.
W obiekcie głównym znajdowały się miedzy innymi oddziałów chirurgii , psychiatrii, ortopedia, oddział zakaźny, a także sale operacyjne. W jego najlepszych czasach był obiektem bardzo dobrze wyposażonym, posiadający nowoczesną jak na tamte czasy aparaturę. Na jego terenie pracowali najwybitniejsi specjaliści ze Związku Radzieckiego Do dyspozycji pacjentów oddana była kaplica, na której tyłach znajdowało się prosektorium. W miejscu tym pozostała tylko lampa do sekcji zwłok. Miejsce te robi na każdym kto tam wejdzie niesamowite wrażenie. Nie mniejszą grozę wzbudza spacerniak oddziału .
W wyprawie wzięli udział: Paweł Wasilewski, Piotr Kurmański, Karol Kubasik, Darek Ryglicki, Wojciech Piekarz, Mirek Miśtak i Sławomir Tarnowski